صورت ایران پرونده راننده پلاستیک پلاستیک

صورت: ایران پرونده راننده پلاستیک پلاستیک اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مانیتور مسکن در میانه بهار

کارنامه معاملات مسکن در میانه بهار، از زیاد کردن قیمت ها تحت تاثیر سه عامل خبر می دهد. اطلاعات آماری دفتر اقتصاد مسکن از آنچه در اردیبهشت امسال در معاملات املاک

مانیتور مسکن در میانه بهار

مانیتور مسکن در میانه بهار

عبارات مهم : ایران

سه علت تورم ۳۳ درصدی به رغم تنزل معاملات در مناطق پرفروش

کارنامه معاملات مسکن در میانه بهار، از زیاد کردن قیمت ها تحت تاثیر سه عامل خبر می دهد. اطلاعات آماری دفتر اقتصاد مسکن از آنچه در اردیبهشت امسال در معاملات املاک شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران رقم خورد، حاکی است: میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان با رشد ۱۵ درصدی حجم معاملات خرید نسبت به اردیبهشت ۹۶، به مرز ۶ میلیون تومان رسید. معاملات در مناطق ۲۲گانه، دو واکنش‌ها متفاوت دارد؛ به طوری که در مناطق پیشتاز- دو منطقه دارای سابقه بیشترین فروش- حجم خرید به خاطر پرش قیمت، افت کرده ولی در نیمه جنوبی شهر رشد چشمگیر داشته است.

بازار خرید مسکن در تهران، در دومین ماه از بهار امسال با «تشنج قیمت ها» مواجه شد و دو واکنش‌ها متفاوت معاملاتی در مناطق ۲۲گانه رقم خورد. گزارش «دنیای اقتصاد» از اطلاعات انتشار یافته از سوی دفتر اقتصاد مسکن مربوط به کارنامه بازار در ماه دوم از بهار حاکی است میانگین قیمت آپارتمان ها در پایتخت، بعد از سه پرش پی در پی در آخرهای سال گذشته و سپس توقف در مسیر رشد ماهانه در فروردین امسال، ماه گذشته دچار «تشنج» شد به طوری که «تورم ماهانه مسکن» در اردیبهشت ۹۷ با ثبت قیمت ۷ درصد، بالاترین قیمت تورم از انتهای اردیبهشت ۹۲ تاکنون به حساب می آید.

مانیتور مسکن در میانه بهار

اردیبهشت ۹۲ در تقویم معاملات مسکن شهر تهران، «نقطه اوج رونق خرید و فروش» و مقطع «حباب حداکثری قیمت آپارتمان» محسوب می شود به طوری که در آن زمان، میانگین قیمت مسکن با ۱۰ درصد زیاد کردن ماهانه و ۷۱ درصد جهش نقطه ای، به متر مربعی ۴ میلیون تومان رسید. بهار سال ۹۲، تقریبا انتهای رونق معاملات در آن دوره بود ولی اکنون، تورم مسکن در ماه های ابتدایی این دوره از رونق معاملات، وارد شیب تند شده است است که به نظر می رسد علت آن، اوضاع فعلی بازارها و شرایط سیاسی است.

متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در میانه بهار امسال، حدود ۵/ ۱ میلیون تومان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته زیاد کردن پیدا کرده و به مرز ۶ میلیون تومان نزدیک شده است هست. سطح قیمت میانگین مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران طبق آخرین آمار رسمی، ۵ میلیون و ۹۸۴ هزار تومان است که به این ترتیب ارزش اسمی واحدهای مسکونی پایتخت ۳۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل گران شده است هست. نخستین افزایش محسوس قیمت مسکن، آذر پارسال همزمان با شکل گیری رونق در معاملات خرید، رخ داد.

کارنامه معاملات مسکن در میانه بهار، از زیاد کردن قیمت ها تحت تاثیر سه عامل خبر می دهد. اطلاعات آماری دفتر اقتصاد مسکن از آنچه در اردیبهشت امسال در معاملات املاک

در ماه های پیش از آذر ۹۷ –زمان پیش رونق- میانگین زیاد کردن ماهانه قیمت مسکن یک تا دو درصد بود ولی در انتهای پاییز این شاخص ملکی (تورم ماهانه) قیمت ۴ درصد را تجربه کرد و در آخر سال به ۵ درصد هم رسید. با این حال، در فروردین امسال، تعطیلی بازار و جو سنگین صبر و انتظار در بین فعالان ناشی از رصد متغیرهای بیرونی اثرگذار بر بازار مسکن، باعث شد شیب رشد ماهانه قیمت آپارتمان معکوس شود و اندکی پایین تر از صفر (منفی ۸/ ۰ درصد) قرار بگیرد. ولی شیب رشد ماهانه قیمت مسکن در ماه گذشته، مجددا مثبت و در عین حال، زیاد از قبل شد. قیمت رشد ماهانه قیمت مسکن در اردیبهشت، ۷/ ۱ برابر قیمت رشد در ماه های «زمان پرش » بوده است که از این منظر، می توان گفت اوضاع کلی بازار معاملات مسکن به لحاظ نوسان قیمت ها، التهاب بیشتری پیدا کرده و شرایط جهت خریداران مصرفی، مسئله تر شده است است.

بررسی های «دنیای اقتصاد» در این باره نشان می دهد سه عامل در ثبت «اردیبهشت متفاوت جهت بازار مسکن تهران» نقش داشته هست. این عوامل مشمول بر «خرید آپارتمان به قصد سرمایه گذاری ناشی از مناسب تشخیص ندادن بازارهای رقیب مسکن از سوی این نوع تقاضا طی هفته های اخیر»، «سبقت روزانه سطح قیمت های پیشنهادی از قیمت های قطعی ناشی از فقر شدید فایل مورد جست وجوی غالب منزل اولی ها» و همچنین «رشد نسبی معاملات در مناطق بافت فرسوده» می شود.

نتایج کالبدشکافی اولیه از آنچه تشنج قیمت در بازار مسکن را رقم زده است مشخص می کند وزن تقاضای سرمایه ای در بروز تورم ۳۳ درصدی مسکن، قابل توجه هست. این گروه از تقاضای مسکن در مواجهه با چرخش قیمت های بازدهی در بازارهای موازی دارای سابقه مسابقه با بازار ملک همچون بازار پول یا بازار ارز و مقایسه این قیمت ها با آنچه در ماه های اخیر جهت قیمت رشد قیمت مسکن به ثبت رسیده، فعلا بازار ملک را مناسب ترین مکان جهت حفظ ارزش دارایی های خود تشخیص داده هست. کارشناسان اقتصادی معتقدند، بیشترین مهاجرت بین بازاری به سمت بازار مسکن از بازار پول (بانک ها) اتفاق افتاده است.

مانیتور مسکن در میانه بهار

بازار پول رقیب مهم بازار مسکن محسوب می شود به طوری که بازگشت قیمت سود بانکی به سطح ۱۵ درصد در سال گذشته، نقش پررنگی در آخر دادن به رکود معاملات مسکن بازی کرد و در عین حال، فروش گواهی سپرده ۲۰ درصدی در بانک ها در هفته های نهایی سال گذشته توانست در مسیر رو به رشد معاملات ملک، نقش کاهنده ایفا کند. در حال حاضر با توجه به قیمت سود سپرده های بانکی بخشی از تقاضای سرمایه ای، بازار ملک را به علت روند رشد بالای قیمت مسکن، گزینش اول خود قرار داده هست. در این میان، با فروکش کردن سفته بازی گسترده در بازار ارز تحت تاثیر دلار ۴۲۰۰ تومانی، گروه دیگری از خریداران غیرمصرفی به بازار مسکن در ماه گذشته اضافه شدند.

تحقیقات میدانی نشان می دهد، بازار معاملات مسکن تا پیش از نیمه دوم سال گذشته، در تسلط خریداران مصرفی قرار داشت ولی به مرور از پاییز ۹۶ با مشاهده رشد محسوس قیمت مسکن، تقاضای سرمایه ای هم به جمع خریداران مسکن اضافه شد. بررسی ها راجع به عامل دوم تورم ۳۳ درصدی مسکن در اردیبهشت حاکی است سمت عرضه در بازار معاملات (فروشنده ها) در مناطقی از پایتخت کشور عزیزمان ایران و جهت دسته ای از واحدها، قیمت های پیشنهادی را در ماه گذشته بیش از ۵۰ درصد زیاد کردن دادند. این مناطق مشمول بر مناطق ۲، ۴ و ۵ و جهت واحدهای زیر ۸۰ مترمربع –به خصوص آپارتمان های کمتر از ۶۰ مترمربع- بوده هست. این سه منطقه نزدیک به ۳۰ درصد معاملات مسکن را در اختیار دارد و بیش از ۲۰ درصد معاملات خرید، به آپارتمان های حداکثر ۶۰ مترمربع محدود می شود درحالی که میزان عرضه این نوع واحدها در سال های اخیر تنها ۱۱ درصد کل ساخت وسازهای تازه بوده است.

کارنامه معاملات مسکن در میانه بهار، از زیاد کردن قیمت ها تحت تاثیر سه عامل خبر می دهد. اطلاعات آماری دفتر اقتصاد مسکن از آنچه در اردیبهشت امسال در معاملات املاک

در هفته های گذشته، به رغم تقاضای خرید در این مناطق، فایل مناسب به میزانی که پوشش دهنده تقاضا باشد، وجود نداشته و همین عنوان باعث شد غالب فروشنده ها، در بعضی نقاط، به شکل روزانه، قیمت پیشنهادی را زیاد کردن دهند. هر چند در همین سه منطقه پرسهم در معاملات مسکن، تحت تاثیر این شکل تورم مسکن، حجم معاملات کم کردن پیدا کرد ولی تاثیرپذیری سایر مناطق از سه منطقه پیشتاز در نهایت باعث تشنج قیمت مسکن شد.

حجم معاملات خرید مسکن در ماه گذشته بار دیگر بالاتر از کف رونق قرار داده شد به طوری که بیش از ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در پایتخت کشور عزیزمان ایران طی ماه میانی بهار ۹۷ فروخته شد. معاملات مسکن در ماه گذشته ۱۵ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ زیاد کردن پیدا کرد، ولی با این حال، تعداد واحدهای فروخته شده، کمتر از آنچه در کارنامه معاملاتی دی ماه سال گذشته ثبت شد –زمانی که سطح قیمت ها به مراتب پایین تر از امسال قرار داشت- است.

مانیتور مسکن در میانه بهار

عقب نشینی خریداران در مناطق پرتورم

کل معاملات خرید مسکن اگر چه نسبت به سال گذشته همین موقع زیاد کردن پیدا کرده ولی در مناطق پرفروش همچون مناطق ۴ و ۵، حجم معاملات در ماه گذشته به ترتیب ۱۳ درصد و ۱۰ درصد افت کرد. در این دو منطقه در عین حال، بیشترین تورم مسکن به ثبت رسیده هست. ماه گذشته میانگین قیمت قطعی فروش آپارتمان در منطقه ۵ رقمی معادل ۵۲ درصد زیاد کردن پیدا کرد. سهم منطقه ۵ از کل معاملات از ۱۵ درصد سال گذشته اکنون به ۱۳ درصد تنزل کرده است که علت مهم آن، تصویر العمل منفی متقاضیان به قیمت های پیشنهادی هست. استمرار این اوضاع می تواند به معنای رکود تورمی و تسری آن به کل بازار مسکن پایتخت کشور عزیزمان ایران باشد. همچنین در منطقه ۲ که محله های مصرفی مخصوص دهک های میانگین در آن زیاد هست، ماه گذشته به علت تورم ۴۹ درصدی، حجم معاملات خرید ۴ درصد کم کردن یافت.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، در برابر این واکنش‌ها معاملاتی در این سه منطقه، ماه گذشته حجم معاملات خرید آپارتمان در بافت فرسوده پایتخت کشور عزیزمان ایران (۷ منطقه جنوبی شهر) ۲۹ درصد به طور میانگین زیاد کردن پیدا کرد. در بافت فرسوده تهران، طی ماه های قبل، معاملات خرید، به آن شکل رونق نداشت به طوری که حتی در آخر سال گذشته، بخشی از مناطق ۱۲ تا ۱۸، همچنان با رشد منفی حجم معاملات مواجه بود. ولی پمپاژ محرک هایی از جنس راحت سازی مسیر دریافت تسهیلات خرید مسکن در بافت فرسوده باعث سبقت قیمت رشد معاملات خرید در این مناطق نسبت به مناطق نیمه شمالی پایتخت شده است هست. ماه گذشته بیشترین رشد معاملات خرید مسکن در منطقه ۱۲ پایتخت کشور عزیزمان ایران (۷۴ درصد) اتفاق افتاد.

در بافت فرسوده، متقاضیان وام یکم، از شرط منزل اولی معاف هستند و وام اوراق نیز با ۵/ ۱ واحد درصد سود ارزان تر به متقاضیان داده می شود. همچنین طول دوره بازپرداخت وام اوراق در بافت فرسوده، به جای ۱۲ سال، ۱۵ ساله محاسبه می شود. همه این شرایط نسبتا جالب باعث مهاجرت بخشی از متقاضیان خرید مسکن به بازار واحدهای نوساز بافت فرسوده شده است هست. این حرکت در ماه گذشته باعث شد میانگین قیمت مسکن در بافت فرسوده پایتخت کشور عزیزمان ایران تحت تاثیر رشد معاملات، ۲۵ درصد زیاد کردن پیدا کند. این عنوان در میزان رشد قیمت میانگین تاثیر گذاشته هست. تحقیقات میدانی نشان می دهد، بعضی متقاضیان که در هفته های گذشته در مناطقی همچون ۴ و ۵ به قیمت های نامتعارف برخورد کرده بودند، به ناچار مجبور به عوض کردن مکان جست وجوی خود –رفتن به مناطق پایین تر- شدند. در این دو منطقه، در ابتدای این دوره از رونق (آذر ماه)، حجم معاملات خرید مسکن ۴۰ تا ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن زیاد کردن یافت، ولی در ماه های اخیر به خاطر پرش های قیمتی، این مناطق به انجماد معاملاتی ناشی از عقب نشینی خریداران دچار شده است است.

دلالان می گویند بعضی قیمت های پیشنهادی در مناطق معمولی شهر با قیمت واحدهای لوکس در شمال شهر مسابقه می کند. در حال حاضر میانگین قیمت مسکن در منطقه ۵ به مترمربعی ۷ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسیده که از میانگین قیمت مسکن در منطقه ۲ در اردیبهشت سال گذشته، زیاد هست. در منطقه ۴ نیز میانگین قیمت مسکن در حال حاضر متر مربعی ۶ میلیون و ۲۵۹ هزار تومان است که تقریبا با سطح قیمت سال گذشته منطقه دو برابری می کند. سطح فعلی میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در منطقه دو به ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده که با قیمت های سال گذشته منطقه یک پایتخت کشور عزیزمان ایران برابری می کند. در دو منطقه لوکس پایتخت کشور عزیزمان ایران (مناطق یک و سه)، همچنان قیمت رشد قیمت کمتر از تورم میانگین شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران است که همین عنوان باعث شده است حجم خرید و فروش در این مناطق از رشد اوج (بیش از ۴۵ درصد در ماه گذشته نسبت به ماه مشابه در سال ۹۶) برخوردار باشد. علت این موضوع، فراوانی عرضه های لوکس و متراژ بزرگ در این دو منطقه است.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، تحولات ماه گذشته بازار معاملات مسکن از دو عنوان «رفتار ترامپ در مواجهه با برجام» و همچنین «در پیش بودن ماه مبارک رمضان» نیز تاثیر گرفت.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | آپارتمان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs